👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت نقش نور در معماری دوره صفویه نمونه موردی مسجد شیخ لطف الله اصفهان

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاور پوینت نقش نور در معماری دوره صفویه نمونه موردی: مسجد شیخ لطف الله اصفهان 20 اسلاید کامل

معماری اسلامی بویژه در ایران تاكید خاصی بر نور دارد. درون یك مسجد شبیه به نور است كه به صورت مصور مادی متبلور شده است و یادآورآیه نور است. در ایران بعلت درخشندگی شدید اشعه آفتاب دراكثر پهنه این سرزمین و شفافیت هوادرمناطق مرتفع، تجربه نور و نیاز به زیستن به فضاهای روشن به عنوان جزئی از زندگی ایرانیان در سراسر تاریخ بوده است. نور عنصر برجسته معماری ایرانی است و نه بعنوان یك عنصر فیزیكی، بلكه به عنوان یك سمبل عقل الهی و سمبل وجود است. نور یك حضور روحانی است كه در سختی ماده نفوذ كرده آن را تبدیل به یك صورت شریف می كند و آن را زیبا و شایسته می سازد كه محل استقرار روان انسانی باشد كه جوهر او نیز ریشه در عالم نور دارد، عالمی كه جز عالم روح نیست.

نقش نور در معماری اسلامی تاكید بسیار گسترده بر اصل تجلی است. نور وظیفه شفاف كردن ماده وكاستن از صعوبت و سردی بنا را عهده دار است. نور بعنوان مظهر وجود در فضای مسجد افشانده می شود تا یكی ازعناصرتشكیل دهنده فضای ادراكی باشد. عنصر نور افشانی مسجدوتقویت سیستم نوری مساجد علاوه بر اینكه خود سمبل عرفانی و معنوی است خود جزئی از تزئینات مسجد نیز به شمار می رود.

این نور افشانی وظیفه مخابره اطلاعات را بخوبی انجام می دهد گاهی اوقات هم باعث صعود فكر و اندیشه انسان به ماورای محدودیت های مادی می شود. نور می تواند تحرك و حیاتی فعال به تزئینات اسلامی ببخشد.

تركیب نور و آب از قدیمی ترین ازواج در معماری مسجد بشمار می روند، آب نمادی است از پاكی و پالایش روحی در محیط مسجد و در تركیب با نور، نمادی است از حاصلخیزی و رشد. امتزاج آب و نور، زیبایی و بركت راهمزمان به محیط مسجد می آورد. نور و تزئینات مسجد، بجای اینكه ذهن را به بند بكشد به جهانی خیالی رهنمون می شود و قالب های ذهنی را درهم شكسته و انسان را به روشنایی دنیایی می كشاندكه تجلی حق در آن است.

هنر و معماری اسلامی نیز از آنجا كه با عالم ملكوت پیوند می خورد، عنصر نور را چون تمثیلی از جلوه وجود مطلق تلقی میكند از این منظر است كه نور بعنوان مظهر وجود در فضای مسجد افشانده می شود تا تبیین كننده هندسه آییینی آن باشد.

👇محصولات تصادفی👇

مبانی نظری فناوری اطلاعات (IT) و دورکاری انتخاب یک سیستم خنک سازی توربین گازی گزارش کاراموزی آموزشگاه كامپیوتر شریف ابهر دانلود تحقیق وعظ و موعظه اقدام پژوهی چگونه توانستم درس املا را در دانش اموزان تقویت کنم