👈 فروشگاه فایل 👉

پروژه کارآفرینی صنایع فرآورده های لبنی

ارتباط با ما

... دانلود ...

پروژه کارآفرینی صنایع فرآورده های لبنی در 146 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست :

عنوان صفحه

بخش اول: صنایع شیر 13

مقدمه 13

پوکی استخوان بیماری خاموش 13

بخش دوم : شرکت فرآورده های لبنی لبنوش 19

کلیات درباره شرکت 20

خلاصه فعالیت تعاونی 20

تاریخچه شرکت 21

تنظیم دوایربه خدماتی و تولیدی 24

چارت سازمانی 25

بخش سوم: فرآیند تولید 26

آزمایشگاه 27

خطوط تولید 30

مراحل پاستوریزاسیون شیر 30

تولید پنیر سفید مخصوص صبحانه 31

مراحل ساخت کره پاستوریزه 46

خط تولید دوغ پاستوریزه 47

مراحل تولید خامه قنادی شیرین شده 47

خط تولید کشک مایع 48

مراحل تولید پنیر پیتزا 50

خط تولید پنیر پیتزا 50

مراحل تولید پنیر پیتزا تند 51

خط تولید ماست خامه ای 53

بخش چهارم :انبار و انبارداری شرکت 55

انبار 56

انبار های سرپوشیده 56

انبار های باز 56

وظایف انباردار 56

انواع موجودی های انبار 57

کالای انتقالی از سایر انبار ها و اجناس بر گشتی 59

مدارک خرید 61

تحویل کالا به انبار 61

تحویل دائم 62

نحوه و موارد استفاده از فرم رسید انبار 62

در خواست کالا و مواد از انبار 63

تحویل وخروج کالا ازانبار 64

کارتکس انبار 68

گزارش موجودی از انبار 70

اصول ایمنی و حفاظت انبار 71

بخش پنجم : فروش ، تبلیغات و بازار یابی در شرکت 74

مقدمه 75

عوامل موثر در بالا بردن میزان فروش 76

بازاریابی و تبلیغات 76

مزایای تبلیغات 78

وظایف مدیر بازاریابی و فروش 79

بخش ششم : دایره سرپرستی 81

دایره سرپرستی 82

نقش واحد سرپرستی به عنوان جزیی از سیستم 82

اصول مدیریت و سرپرستی 83

واحد خرید مواد 85

خرید های داخلی 86

در خواست خرید مواد 86

سفارش کالا به فروشنده 87

بازرسی و کنترل اجناس خریداری شده 89

بخش هفتم : سیستم حسابداری 80

گردش حساب های صنعتی 91

فهرست حساب های ترازنامه ای 92

فهرست حساب های سود و زیانی 94

بهای تمام شده کالای فروخته شده 95

هزینه ها 96

سایر درآمدها 96

کسور درآمد 96

سیستم حسابداری صنعتی کارخانه 97

مراحل ساخت محصولات 98

کنترل مواد 105

کسر و اضافات مواد 107

عوامل بهای تمام شده مواد اولیه 108

نحوه ثبت مواد برگشتی به انبار 111

هزینه های مشترک و فرعی کارخانه 111

کنترل هزینه های دستمزد 114

حسابداری حقوق و دستمزد 116

دستمزد اوقات تلف شده 117

پاداش کارکنان 118

ذخیره دستمزد ایام مرخصی 119

توضیحاتی راجع به برخی کسورات دستمزد بیمه 122

پرداخت مساعده 122

انحرافات حقوق و دستمزد 123

کنترل سربار کارخانه 124

برآورد هزینه های سربار. 125

سربار واقعی کارخانه 128

تجزیه تحلیل کسری یا اضافات سربار کارخانه 129

بخش هشتم : تعمیرات و نگهبانی 131

تعمیرات 132

نگهبانی 132

بخش نهم :نتیجه گیری و جمع بندی 134

توصیه هایی برای موقیت سازمانی 135

IT چیست ؟ 135

نقش IT در صنعت 135

کاربرد IT در R&D 136

ضمائم 137

منابع و ماخذ 155

بخش اول :

مقدمه:

به نام خالق هستی كه شیر را نوشیدنی گوارا گردانید تا اهل ایمان را عبرتی از قدرت لایزال او باشد و بهشتیان را به نهرهای آن وعده داد تا لذت رضوان خویش را كامل گرداند.

اگرچه این نوشیدنی حیات بخش، منبع غنی از تركیبات مورد نیاز بدن بوده ودانشمندان هر روز ابعاد تازه ای از اسرار این غذای كامل را كشف و به جوامع ارائه می دهند متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مصرف سرانه آن در ایران حدود نصف استانداردهای مطلوب می باشد.

پوكی استخوان – بیماری خاموش :

زنان هشت برابر بیشتر از مردان دچار پوكی استخوان می شوند:

به اعتقاد محققان، احتمال دچار شدن به پوكی استخوان در موارد زیر بیشتر است:

سن بیش از 50 سال، زن بودن، یائسگی، نخوردن یا كم خوردن لبنیات، قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، جثه كوچك،پوست روشن،ورزش نكردن،سیگار كشیدن، استفاده دراز مدت از داروهای ضد انعقاد(كوروتون)، داشتن افراد مبتلا به پوكی استخوان در میان خویشاوندان، استفاده از غذاهای پر نمك،نوشیدن الكل و قهوه زیاد و بعضی از اختلالات هورمونی مانند پركاری تیروئید و كم كاری غدد جنسی.

درپوكی استخوان ، استخوان ها به شدت شكننده می شوند و ممكن است با ضربه های كوچك و حتی خود به خود بشكنند،كلسیم در این میان برای بازسازی و استحكام استخوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر كلسیم بدن كافی نباشد استخوان پوك و شكننده می شود. پوكی استخوان علامتی ندارد. یك نكته بازدارنده در جهت اطلاع از این بیماری این است كه معمولا شخص بعد از شكستگی به وجود آن پی می برد. در بعضی از افراد پوكی استخوان به صورت خمیدگی ستون فقرات بروز می كند. بهترین روش تشخیص پوكی استخوان سنجش تراكم استخوانی (رانسیتو متری) است كه با نظر پزشك صورت می گیرد.

پوكی استخوان به راحتی قابل پیش گیری است : ورزش و فعالیت بدنی، عدم مصرف سیگار، روزانه حداقل ده دقیقه در معرض نور خورشید قرار گرفتن و از همه مهمتر استفاده از مواد حاوی كلسیم به ویژه لبنیات از مهم ترین عوامل مؤثر در پیش گیری از این بیماری پر هزینه است.

نیاز به كلسیم در سنین مختلف متفاوت است. در نوجوانی ، بارداری و دوران شیردهی این نیاز با خوردن 3 الی 4 لیوان شیر و ماست در هر روز تامین می شود. از لحاظ میزان كلسیم یك لیوان شیر معادل یك لیوان ماست و برابر 45 الی 60 گرم پنیر(اندازه دو قوطی كبریت) است. پژوهشگران به تازگی دریافته اند یك فنجان ماست 35 درصد بیشتر از یك فنجان شیر كلسیم دارد.

1- شیر مایع سفید رنگی است كه در اثر دوشش حیوانات شیرده سالم به دست می آید. رنگ شیر در حالت طبیعی سفید كدر است كه در صورت بالا بودن چربی آن كمی زردرنگ شده و در اثر گرفتن چربی یا افزودن آب به آن كمی به سمت آبی میل می كند، كه البته عوامل دیگری نظیر نوع تغذیه ، فصل و... نیز تا حدی در این امر مؤثر می باشد. بو و طعم شیر نیز در اثر تماس با ظروف كثیف یا تغذیه نا مناسب حیوانی و یا فسادهای میكروبی و شیمیایی می تواند تغییر كند.

در میان غذاهای مختلف كه روزانه به مصرف انسان می رسند بدون شك شیر مناسب ترین و متعادل ترین تركیب را دارا می باشد و به همین دلیل است كه معمولا شیر را غذای كامل می نامند. شیر هر یك از پستانداران بهترین غذا برای نوزاد همان پستاندار می باشد و عملا نمی توان هیچ غذایی را جانشین آن قرار داد . بررسی ها نشان می دهد كه طولانی ترین عمرها در اكثر كشورهایی دیده می شود كه مقدار مصرف روزانه شیر مردم آن زیاد است. تركیب شیر تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله نژاد، فصل، تغذیه و ... تغییر می كند ولی به طور متوسط می توان ارقام زیر را در خصوص تركیب شیر ارائه نمود.

کلیات در رابطه با شرکت :

كارخانه فرآورده های لبنی كلات( لبنوش) سهامی خاص یكی از مراكز تولید مهم ترین مواد غذایی در كشور می باشد. این كارخانه و سایر كارخانجات تولید كننده محصولات لبنی در استان خراسان زیر نظر مستقیم شركت تعاونی تولید كنندگان فرآورده های لبنی پاستوریزه خراسان قرار دارد. شركت تعاونی تولید كنندگان محصولات لبنی در سال 71 با همكاری جهاد كشاورزی و اداره كل تعاون استان خراسان جهت ارائه خدمت به واحد های فرآوری لبنیات پاستوریزه و تامین نیاز آن ها و فروش تولیداتشان تشكیل گردید و هم اكنون 45 كارخانه را در استان خراسان تحت پوشش خود دارد.

خلاصه فعالیت های تعاونی:

1) تهیه و تامین مواد اولیه مورد نیاز اعضاء

2) تهیه ماشین آلات وتجهیزات مورد نیاز واحدهای تولیدی از داخل و خارج كشور.

3) برگزاری سمینارهای علمی، تخصصی و كلاس های آموزشی جهت ارتقای علمی . 4) فنی مسئولین كنترل كیفیت واحدهای تحت پوشش در داخل یا خارج از كشور.

5)ارائه خدمات مشاوره ای به واحد های در حال تاسیس و بهره برداری.

6)پذیرش عاملیت توزیع پنیریارانه ای در استان خراسان.

7)پیگیری جهت تحویل 30/0 از علوفه تخصیصی به استان، به منظور تحویل به دامداران طرف قرارداد كارخانجات.

8) احداث و اداره كارخانه تولید ظروف یكبار مصرف و بسته بندی كره در اوزان 10 تا 25 گرمی باسرمایه گذاری بالغ بر 3000000000 ریال با همكاری سیستم بانكی.

9) كمك به توزیع شیر یارانه ای و شیر مدارس.

10) ایجاد فروشگاههای عرضه مستقیم كالا به منظور فروش محصولات لبنی پاستوریزه تولیدی اعضا.

روش دوم برای سنجیدن دانسیته( روش ژربر) :

از دستگاه لاكتوز دانسیمتر استفاده می شود داخل مزور*** شیر و دانسیمتر را داخل مزور معلق كرده درصد دانسیته پس از معلق شدن دانسیمتر داخل مزور نشان داده می شود.

روش اندازه گیری اسیدیته شیر(ترشی شیر):

داخل شیر 10 سی سی شیر ریخته خوب آن را هم می زنند سپس " منول چتال این " را به آن اضافه می كنند. سپس « سود » را قطره قطره به مایه می افزایند، و قتی شیر تغییر رنگ داد و به صورتی كم رنگ تبدیل نشد مقدار سود مصرفی را در 9 ضرب می كنند و اسیدیته شیر به دست می آید.

بعد از اینكه نتایج آزمایش های انجام شده روی شیر به تائید سرپرست آزمایشگاه رسید به دست مسئول خرید می رسد و مسئول خرید با تایید و یا اجازه مدیر عامل اقدام به خرید اصلی ترین ماده خام كارخانه می نماید.

آنچه گفته شد آزمایشاتی است كه برای خرید شیر انجام می شود اما مهندسین آزمایشگاه وظایف دیگری را هم بر عهده دارند كه به اختصار در ذیل آمده است:

آزمایش كنترل كیفی و كمی كلیه محصولات:

قبل از تولید، حین تولید و بعد از تولید كلیه مواد و محصولات آزمایش و كنترل می شود تا از حد مطلوب و فرمول مربوط گذر نكند و همه مراحل براساس استانداردها انجام می شود.

آزمایش كنترل كیفیت برای تمامی محصولات انجام می شود. مهم ترین آزمایشاتی كه انجام می شود به صورت زیر است:

آزمایش اسیدیته برای دوغ و ماست انجام می شود.

برای تولید خامه شیرین شده آزمایش اسیدیته میزان چربی صورت می گیرد.

مهم ترین آزمایش برای پنیر پیتزا آزمایش میزان ماده خشك، رطوبت، كلیفرم و.. می باشد.

این دایره درخواست های خرید مواد مستقیم و غیر مستقیم و ماشین آلات را دریافت می كند. سفارشات را خریداری می نماید. خرید فقط به خط تولید بستگی ندارد و كلیه سفارشات خرید توسط این دایره انجام می شود.

دوایر تولیدی (خطوط تولید):

مراحل پاستوریزاسیون شیر:

ابتدا شیر از مركز جمع آوری به وسیله تانكرهای 3 جداره استیل كه دارای سردكن های مجهز می باشد از مركز جمع آوری بارگیری و به مقصد كارخانه حمل می شود. سپس در ابتدای ورود شیر ، مسئول كنترل كیفیت (آزمایشگاه) كه حداقل دارای مدرك كارشناس صنایع غذایی می باشد از شیر ورودی نمونه گیری كرده و 8 فاكتور مهم از شیر را در طی چند ثانیه آزمایش می كند. از جمله این فاكتورها: اسیدیته ، دانسیته، درصد چربی، پروتئین، ماده خشك ، نقطه انجماد، آب اضافه شده به شیر و ... می باشد. چنانچه این فاكتورها دارای استانداردهای لازم و مطلوب بوده باشد دستور تخلیه شیر صادر می شود. پس از نقلیه شیر به وسیله دستگاه های تمام استیل شیر از دستگاه *** فایر عبور كرده اجسام غیر قابل دید چشمی از شیر خارج شده و به تانكرهای ذخیره قبل از خط تولید **** می شود. شیر به مرور زمان به دستگاه پاستوریزاتور و از آن جا جهت جدا سازی چربی شیر به دستگاه سپراتور منتقل می شود . بعد از این عمل مرحله پاستوریزه كردن شیر به اتمام می رسد و جهت تولید محصولات كارخانه از جمله انواع پنیر،پنیر سفید،پنیر پیتزا، پنیر ورقه ای ، پنیر رنده ای ، دوغ، خامه قنادی شیرین شده ، خامه صبحانه ، كره، كشك مایع، انواع ماست ، ماست خامه ای و ماست كم چرب آماده می باشد. بنا به دستور و اجازه مدیر داخلی كارخانه شیر به خطوط تولید انتقال می یابد.

تولید پنیر سفید مخصوص صبحانه:

یكی از كالاهایی كه در دنیا به انواع متعدد و گوناگون با بافت ها، رنگ ، طعم و شكل مختلف عرضه می گردد پنیر است این كالای مغذی بخش بزرگی از فضای فروشگاه ها را در كشورهای مختلف تشكیل می دهد. پنیر از قدیمی ترین محصولات شیر است كه در بیش از 1000 نوع مختلف در دنیا تولید می شود. پنیر ارزش غذایی بالایی داشته و به عنوان فرآورده ای كه سرشار از پروتئین و املاحی نظیر كلسیم و فسفر می باشد،شناخته شده است. با تخمیر و دلمه نمودن پنیر پروتئین های جامد شیر و تفكیك و خارج نمودن آب پنیرحاصل می شود. پنیر از نقطه نظر لذیذ بودن ، طریق ساخت ، گوناگونی و قدمت بسیار با نان مشابهت دارد. در منابع افسانه ها آمده است سال ها قبل از میلاد مسیح در نواحی مدیترانه یكی از مواد اصلی تغذیه مردم پنیر بوده است. فرانسوی ها معتقد هستند اولین بار چوپانی ظرف حاوی شیر را در جایی قرار داده و برای چند ماه فراموش می كند به سراغ آن برود ، وقتی به یاد می آورد و برای برداشتن ظرف می رود مشاهده می كند كه در ظرف مقداری آب و در ته آن قطعه ای دلمه شده وجود دارد این دلمه همان پنیر است . انگلیسیها داستان مشابهی دارند از مردی چوپان یاد می كنند كه دراراضی مندیپ هیلز چوار چنین اتفاقی برایش روی داده است و داستان های بسیار دیگراز ممالك و همه كمابیش مشابه هم هستند.حال بدون در نظر گرفتن آنكه اولین كسی كه پنیر را كشف كرد یا ساخت و چگونه و كجا این را باید در نظر داشت كه امروزه پنیر به اشكال مختلف و اندازه ها و فرم های گوناگون در اكثر كشور های جهان تولید می گردد و بهترین نوع آن محصول زحمات كسانی است كه هنر تولید پنیر را كسب كرده اند و می دانند چگونه باید پنیری ساخت كه از عطر و طعم مطبوعی برخوردار باشد.

👇محصولات تصادفی👇

کتاب جزوء اموزشی نرم افزار WBS chart pro مقاله پی ساختمان آموزش سخت افزار ادبیات و پیشینه تحقیق بازار سرمایه دانلود پاورپوینت زهكشی