👈 فروشگاه فایل 👉

گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسكونی

ارتباط با ما

... دانلود ...

گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسكونی در 32 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

پی کنی

پی سازی و هدف آن

آماده سازی پی

پی سازی در ساختمانهای فلزی

پی های سراسری یا گسترده

آرماتوربندی شبکه فونداسیون

شمع كوبی

بتن

موادتشکیل دهنده بتن

ساخت بتن

حمل بتن

بتن ریزی

انواع بتن

ویبره كردن بتن

آرماتوربندی ستونها

قالب بندی ستونها

بلوک

پله های بتن مسلح

دالها

دیوارها

ستون

اجرای پله

آجر چینی

نعل درگاه

سقف كاذب

تاسیسات

مقدمه :

اولین باری كه انسان از نعمت سر پناه بر خوردار گشت فرو رفتن خشكی در آب و پناهنده شدن انسان و حیوان به غارها و ار تفاعات بوده است با پیدایش فصل خشكی انسان مجدداً رو به خشكی آورد كه در این تاریخ یعنی تقریباً هزار سال قبل از میلاد مسیح اولین خانه های مسكونی در ایران مشاهده شد كه از شاخه برگ در ختان بوجود می آمد پس از مدتی سر پنا ههااز خشت های گلی و پوشش شاخ و بر گ در ختان ساخته می شد حدود 3000 سال قبل از میلا د با مهاجرت آریائیها به ایران مسكن به صورت خشت و یا آجربا پوشش سفالی بود یا تسلط هخامنشیان در شهرهای یونانی معماری سنگی جای خود را باز كرد در قرن هفدهم ساختمان های موزه با استفاده از آرموتورهای طولی و قطری بجای سنگهای یكپارچه به هم اتصال یافتند و بین ستون ها با قطعات كوچكتر پوشانه شده وبه كمك همین آرماتور ها در قرن هیجدهم دان ولیت فاصله ی بین ستونها ی كلیسا را با قطعات سنگ پوشانده است لذا در معماری سنگی فلز نقش بزرگی را ایفا نمود با رواج واستفاده بتن و فلزبا هم مهم تر شدزیرا بتن در مقابله با سنگ كمتر تاب كشش را دارد بعلاوه قرا ردادن فلز در داخل بتن خیلی آسان تر از قرار دادن آن در سنگ است اما امروزه چون همانند گذشته نیاز اولیه هر انسانی مسكن می باشد و به علت تراكم بیش از حد شهرها از جمعیت ونیز روی آوردن صنعت ساختمان سازی به مرتفع ساختن واحد های مسكونی و اداری و همچنین به منظور تامین نیازهای كشاورزی چه از لحاظ راههای ارتباطی و چه از نظر كانالهای آ برسانی مصرف بتن در قسمت ذكر شده بخــــــــــــصـــــــــوص در صـــــــنـــــعــــــت ساخـــــتمان سازی بسیار زیاد و هر روز بیــشتر می شود.

شمع بندی چوبی :

شمع چوبی عبارت است از تیر گرد یا چهار تراشی كه از بالا بر الواری متكی است كه خود بر بدنه گود( یا دیوار ساختمان مجاور) تكیه دارد و از پایین در زمین كف گود، با زاویه ای حدود 45 درجه، استوار گشته است. الوار های متكی بر بدنه، ممكن است به صورت عمودی یا افقی بر دیواره ی گود ( یا دیوار ساختمان مجاور) قرار گیرند و برای تقسیم بهتر فشار، بین شمع و الوارها، چهار تراش افقی قرار می گیرند. برای جلوگیری از فرو رفتن شمع در زمین( به خاطر سطح مقطع نسبتا كم آن و فشار زیاد از بالا) به پایه آن را بر مصالح مقاومی مانند آجر یا بلوك های سیمانی قرار می دهند.

پی كنی :‌

پی كنی جهت ایجاد فنداسیون ( پی ، شالوده ، فونیزه ) در داخل زمین ایجاد می شود .

پی كنی به توجه به نقشه های اجرایی و ابعاد پی ها و با در نظر گرفتن قالبها می باشد . مثلاً اگر قالب پی آجری به ضخامت سانتی متر باشد چنانچه مربعی به ضلع 150 سانتی متر باشد اگر از هر طرف 15 سانتی متر جهت قالب بندی در نظر بگیریم ، بایستی ابعاد 180در 180 سانتی متر حفاری گردد .

پی سازی :

نقش پی در ساختمان تحمل بارهای وارده از ساختمان و انتقال آن به زمین زیر آن است . بنابراین پی ساختمان بایستی دو خصوصیت زیر را دارا باشد .

1- جنس پی و نوع آن و ابعاد آن بایستی طوری باشد كه خود بتواند بارهای وارده را با اطمینان كامل تحمل نماید .

2- ابعاد پی به ویژه طول و عرض آن باید به گونه ای باشد كه بتواند با ایمنی كافی بار وارده را با توجه به مقاومت خاك به زمین انتقال دهد . بر حسب نوع ساختمان و خاك محل و موارد دیگر ، پی ساختمان را به صورت غیر مسطح و مسطح می توان ساخت .

پی های غیر مسلح :

این نوع پی ها معمولاً برای ساختمان های با مصالح بنایی ( دیوار باربر ) كاربرد دارد، از نقطه نظر مصالح به كار رفته انواع و اقسام مختلف دارد .

شفته ریزی : شفته مخلوطی است از خاك محل ، شن و ماسه ، آهك و آب

پی های مسلح :‌

پی های بتن مسطح برای تحمل بار دیوارها و ستون های بتنی به طور كلی برای انواع ساختمان ها كاربرد دارد و بسته به وزن طبقات ( تعداد طبقات ) و موقعیت آن در روی زمین و همچنین جنس و مقاومت خاك از یكی از انواع متداول فنداسیون های بتن مسطح می توان استفاده نمود .

نحوه عمل فن ها از این قرار است :

بار وارد بر آن را در روی یك سطح نسبتاً بزرگ خاك توزیع می نماید و در نتیجه شدت تنش وارده ( نیرو بر واحد سطح ) را كامل داده ،‌ تا خاك بتواند در كمال اطمینان وزن وارده را تحمل نماید . به عنوان مثال اگر مقاومت مجاز 2 كیلوگرم بر سانتی متر مكعب باشد و ستونی با مقطع 20*20 وزن 40 تن را بخواهد تحمل نماید تنش وارد بر ستون 100 كیلوگرم بر سانتی متر مكعب فرو می رود كه اگر بخواهیم ستون را مستقیماً در روی زمین قرار دهیم و خاك تحمل نكرده و ستون در زمین فرو می رود بنابراین بار 40 تن را باید بر روح سطح بزرگتری كه همان سطح پی است را توزع نمود تا تنش وارده به خاك از مقاومت پی مجاز آن كمتر شود و زمین بتواند آنها را تحمل نماید .

انواع فنداسیون های گسترده بتن مسلح :‌

1- پی های منفرد :‌

این فونداسیون ها بار تنها یك ستون را تحمل می كند .

2- پی های مركب ( چند ستونی ) :

این فونداسیون ها بار 2 یا چند ستون را تحمل می كند .

این فونداسیون ها موقعی به كار می روند كه معمولاً پی ها نزدیك به هم و عملاً در یكدیگرند تداخل نموده و یا خیلی نزدیك هستند .

3- پی دیوار ( نواری ) :

این نوع پی ها معمولاً بار دیوارهای پیوسته بتنی و یا دیوارهای با مصالح بنایی یك ساختمان را تحمل می نمایند . گاهی در زیر ستون های كناری در مجاور ساختمان های دیگر نیز از این نوع پی استفاده می شود .

4- پی های كنسولی :‌

این گونه پی ها در خطوط مجاور سایر ساختمان ها به كار می رود كه با تركیب با پی منفرد با ستون وسط جمعاً تشكیل پی های باسكولی را می دهند .

بار ستون های متعدد و دیوارها به طور كل وزن كل ساختمان را تحمل كرده و به صورت یك دال پیوسته عمل می كنند تا بارها را در یك مساحت بزرگ

پخش نماید .

آرماتور گذاری :

آرماتور به صورت میله گرد فولادی به قطرهای 6 الی 40 سانتی متر در بازار موجود هستند .

سطح جانبی میله گرد ممكن است صاف بوده كه به آرماتور ساده مرسوم است و یا اینكه به صورت آج دار باشد . آرماتورهای ساده و صاف علامت Q فی و آرماتورهای آج دار با علامت Q نمایش داده می شود .

میله گردهای به قطر 6 و 8 و گاهی 10 میلی متری به صورت كلاف ولی

نمره های بالاتر به صورت شاخه های 12 متری تولید می شود میله گردهای تولید كارخانه ذوب آهن اصفهان به سه نوع هستند .

در بتن ریزی حجیم :

برای اجرای آرماتوربندی قطعات بتن مسطح بایستی میله گردها را به

اندازه های لازم و بر طبق اندازه های نقشه بریده و بر طبق الگوهای ارائه شده در نقشه خم نموده و فرم لازم را به آن بدهند .

- برای خم كردم میله گردها از آچار مخصوص F یا گوساله و صفحه فلزی مخصوص كه بر روی میز نصب میگردد ، ‌استفاده نمود.

- قبل از مصرف میله گرد باید با برس سیمی آنها را پاك و تمیز نود به طوری كه زنگ زدگی و مواد خارجی از قبیل روغن در روی آن وجود نداشته باشد .

البته مقدار كمی زنگزدگی میله گردها به شرط كه به مرحله خودرگی میله گرد نرسیده باشد اشكالی ندارد .

- خم كردن میله گرد به هیچ وجه نباید توسط حرارت انجام گیرد زیرا در اثر حرارت از مقاومت و خواص میله گرد آن كاسته می شود .

آرماتوربند با داشتن نقشه ابتدا برای هر موقعیت میله گرد را به طول مندرج در می آورد فهرست نقشه و به تعداد لازم بریده و سپس با گچ فواصلی را كه در روی نقشه برای قسمتهای مختلف ذكر شده بر روی میله گردها بریده شده علامت گذاری می نماید و سپس با استفاده از ابزار كار لازم كه همان میز كار و آچار F می باشند از محل های علامتگذاری شده فرم های لازم را به میله گردها داده و بر طبق الگوهای ارائه شده آنها را خم می كند .

1- آرماتورهای طول یا راسته :

آرماتورهایی اصلی هستند كه به صورت طولی در تیرها ، ستوها و دال ها ،‌

پی ها دیوارها و شناژ ها به كار می روند .

بایستی از آماتور آج دار استفاده شود معمولاً دو انتهای میله گرد قلاب یا خم 90 درجه می شود .

2- خاموت :‌

جهت كلاف كردن آرماتورهای راسته تیرها و ستون ها مورد استفاده قرار

می گیرند كه معمولاً به شكل چهار ضلعی می باشند . شكل های چند ضلعی و دایره نیز به ندرت كاربرد دارد .

در ستون ها به ویژه در مقاطع دایره ای شكل گاهی به جای خاموت از كلاف دورپیچ استفاده می شود . خاموت ها معمولا‌ً از میله گردهای 6 یا 8 یا 10 می باشند و جهت سهولت كار از میله گرد ساده استفاده شده تا عملیات خم كردن براحتی صورت پذیرد . دو انتهای خاموت بایستی خم گردد .

3- ادكا :‌

در قطعات خمشی ( تیرها ، داله های سقف ) در بعضی مقاطع همان مثبت و در بعضی مقاطع همان منفی داریم ، بنابراین میله گردهای كنشی ممكن است در قسمت بالا و یا پایین مقطع قرار گیرد .

از این رو میله گرد طولی را در محل های تغییر علامت همان خمش به صورت شكل زیر خم نموده و در داخل كار قرار می دهند كه به آن ادكا میگویند .

اندود شسته :

رو كار شسته از سنگ های ریز و درشت قابل انجام می باشد البته از

سنگ های ریز یعنی حدود 20 میلی متر را می توان روی تمامی ساختمان مورد استفاده قرار دارد و از سنگ های درشت تر رویكف و غیره استفاده می شود .

زمان مصرف گچ از لحاظ دما :

با توجه به آن كه گچ در موقع ساختمان تولید گرما میكند ،‌به طوری كه تقریباً تا حدود 15 تا 20 مصرف نمود ، ولی عملاً در كارگاهها باید از این كار خودداری كرده و حداكثر ملات گچ را دردمای كمتر از 5 یا 6 درجه سانتی گراد مصرف ننمائیم .

دوغ آب گچ :‌

برای ساختمان دوغاب گچ عین ساختن ملات گچ عمل می نمایند ، فقط از آب بیشتری استفاده می نمایند به طوری كه ملات كاملاً رقیق و روان باشد ، از دوغ آب گچ برای پر كردن درزهای طاق ضربی استفاده می نمایند . دوغ آب گچ را قبل از ازدیاد حجم گچ مصرف می كنند و ملات گچ را بعد از ازدیات حجم .

اندودها :‌

اندود گچ و خاك ، گچ و خاك رس را مخلوط كرده و از ملات گچ و خاك استفاده می كنند . فقط برای سفید كاری اطاق روی پوشش گچ و خاك را با یك قشر گچ بدون خاك می پوشانند ،‌ آن هم به علت رنگ سفید آن است كه آمادگی بهتری برای نقاشی دارد .

شفته آهك :

یكی از ارزانترین اندودها است ، معمولاً شفته را با خاك محل درست می نند .در جایی مانند تهران كه رطوبت مناسب است ، می توان از شفته آهكی برای پی سازی ساختمانهایی كه با مصالح بنایی ساخته می شود ، استفاده نمود .

اندود سیمان رنگی :‌

در ساختمان سازی مخصوصاً در نماسازی و یا فرش كف احتیاج به سیمانی باشد كه باربری آن مورد نظر نبوده بلكه زیبایی آن مورد نظر است . مخصوصاً از سیمان سفیداستفاده می شود .

گچ :

از جمله مصالحی است كه در صنایع ساختمان سازی از اهیمت ویژه ای برخوردار می باشد . گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یك بنا پیاده كردن زمین می باشد و به اصطلاح برای ریختن در اطراف زمین مورد نیاز می باشد و تا آخرین مراحل بنا كه سفید كاری و نصب سنگ است باز هم گچ مورد نیاز است و حتی در نقاشی ساختمان هم از كچ استفاده می نمایند .

كاشی كاری :‌

كاشی قطعه سنگی است مصنوعی به ابعاد مختلف و به ضخامت چند میلیمتر كه یك روی آن دارای سطحی شیشه ای بوده كه كاملاً صاف و صیقلی می باشد و به راحتی قابل تمیز كردن است و اغلب در محلهایی از ساختمان به همین علت به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند كه امكان رشد میكروب بیشتر بوده و در نتیجه به نظافت بیشتری احتیاج دارد مانند : حمامها ،‌توالتها ، آشپزخانه .

ابعاد كاشی :

رایج ترین ابعاد كاشی كه تا مدتها در ایران رایج بود كاشی 15*15 بود ولی امروز ولی در سالهای اخیر كاشی با ابعاد 10*10 و 20*20 و 30*20 و 20*10 و حتی 40*40 نیز به بازار آمده و همچنین كاشی هایی نیز به انواع یك لب پخ بوده و دو لب پخ در مجاور یك زاویه كه به آن دو لب پخ كتجی می گویند و دو لب پخ در دو ضلع موازی .

علت مصرف كاشی در ساختمان : در مكان هایی می باشد كه با آب در تماس است و باید به طور مداوم این محل ها نظافت شود . سطح خارجی كاشی با یك ورقه لعاب پوشیده شده است .

كانالهای تاسیساتی :

در ساختمان های وسیع كه دارای زیر بنای زیاد می باشد ، مكان هایی به عنوان كانال های عمودی تاسیساتی ساخته می شود كه از این مسیر كلیه لوله های برق رسانی ، كابل های برق و آنتن و لوله های آب سرد و گرم رفت و برگشت ،

لوله های فاضلات و خلاصه لوله های آب باران و در مواردی كانال هی كولر نیز با ظرفیت و گنجایش كافی پیش بینی و ساخته می شود كه مسیر آنها در

نقشه های ساختمانی و تاسیساتی مشخص می باشد . این كانالها تا پشت بام جهت استفاده لوله های آب باران ، هواكش و كانالهای كولر كه كولرهای آنها در پشت بام نصب می باشند ، ادامه می یابد .

تاسیسات مكانیكی :

الف) نقشه های لوله كشی آب سرد و گرم بهداشتی ، مشخصات و نحوه اتصالات .

ب ) لوله های شوفاژ و یا تهویه مطبوع .

ج) شبكه فاضلاب و آب باران ، مشخصات ونحوه اتصالات آنها .

د ) مسیر و مشخصات كانالهای تهویه یا كولر .

هـ) شبكه لوله كشی موتور خانه و نحوه اتصال شبكه به دیگ های آب گرم شوفاژ و بهداشتی به كار می رود .

الف- مسیر و مشخصات سیم كشی برق ، تلفن ، درباز كن های برقی ، آنتن ها ، سیستم اعلام خطر ، آتش سوزی ، اعلام خطر گاز ، اعلام خطر در موارد سرقت .

ب – سیم كشی موتور خانه ، تعیین مشخصات تابلوهای برق و محل نصب آن به كار می روند .

سنگ :

سنگ ها یكی از قابل مطالعه ترین عناصر طبیعی هستند تقریباً برای اتمام رشته های علوم مورد استفاده هستند . مهندسین ساختمان مطالعه در سنگ بسیار اندك بوده و تقریباً به رنگ و پایداری آن در مقابل عوامل جوی و همچنین پایداری آن در مقابل سایش و غیره محدود می باشد .

فرش كف :‌

در ساختمانهای عمومی مانند بیمارستانها و هتلها و مدارس و ادارات كه رفت و آمد زیاد می باشد و كف سالنها در معرض سایش قرار دارد و همچنین باید نظافت كردن آن آسان باشد ، برای فرش كف ها اغلب از سنگ استفاده می نمایند . برای آپارتمان های مسكونی نیز فرش سنگ با توجه به رنگ های جالب و قیمت ارزان آن متداول است . ابعاد سنگ ها 40*40 یا 50*50 یا 40*20 و یا 15*30 است و برای فرش كف سرویس های مانند آشپزخانه و حمام و توالت نیز از سنگ استفاده می شود با شیب ملایمی كه به طرف كف شور داشته باشد .

نصب سنگ روی دیوار :

نصب سنگ روی دیوار ممكن است در مكانهای مختلف ساختمان انجام شود . متداولترین دیواری كه ممكن است با سنگ پوشانده شود ، دیوارهای خارجی ساختمان بوده كه بعضی از مهندسین نماسازی را با سنگ انجام می دهند .

در ساختمان های عمومی اغلب دیوارهای راه پله را كه عبور و مرور از آن زیاد بوده و دیوارهای آن در معرض آسیب می باشند با سنگ پوشانیده می شود . در بیمارستانها و ادارات و مدارس كه رفت و آمد زیاد می باشد و باید نظافت كردن آن آسان باشد ، اغلب دیوارهای اطاقها را تا حدود یك متر با سنگ می پوشانند . در بعضی از ساختمانها دیوارهای سرویس ها را نیز به جای كاشی با سنگ می پوشانند .

سنگ پلاك :

پر مصرف ترین سنگها در صنعت ساختمان سازی سنگ های پلاك است كه ضخامت آن بر حسب محل مصرف از یك سانتی متر تا 4 سانتی متر و گاهی هم بیشتر می باشد . سنگ های یك سانتی متری برای قرنیز اطاقها و سنگهای 2 سانتی متری برای فرش كردن و نماسازی و سنگ های 3 سانتی متری برای فرش كردن حیاط و سنگهای 4 سانتی متری برای پله و بیش از 4 سانتی متری برای مكانهای مخصوص مانند ستونها تزئیینی شومینه و یا جاهایی از این قبیل مصرف می شود . ضمناً ممكن است یك روی سنگ پلاك را با تیشه های مخصوص خط بیاندازند كه به آن سنگ تیشه ای می گویند . این نوع سنگ بیشتر در محل هایی فرش می شود كه امكان لیز خوردن عبور كنندگان روی آن می باشد . مانند كف حیاط و غیره و همچنین ممكن است با نظر مهندس معمار برای زیبایی سنگ كف راهروها و یا نماسازی را نیز تیشه ای نماید .

👇محصولات تصادفی👇

بررسی وضعیت بازار سبزیجات خشك (داخلی و خارجی) پاورپوینت مرمت حمام خان بررسی معماری اقلیم سرد و کوهستانی دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق پذیرش مسئولیت دولت در جبران خسارت دانلود خلاقیت و نوآوری تعریف مفاهیم و مدیریت آن 43 ص