👈 فروشگاه فایل 👉

روش تحقیق تفاوت میزان افسردگی در بین مردان بازنشسته و شاغل

ارتباط با ما

... دانلود ...

چكیده تحقیق :

هدف از این تحقیق آن است كه به این پرسش پاسخی داده شود : كه آیا بین مردان بازنشسته و شاغل تفاوتی در میزان افسردگی دیده می شود یا خیر ؟

فرضیه تحقیق :

به این صورت مطرح شده است : میزان افسردگی در مردان بازنشسته ،‌از میزان افسردگی در مردان شاغل ، بیشتر است .

جامعه آماری در مورد پژوهش عبارت است :

از تحقیق روی 60 نفر (30 نفر شاغل و 30 نفر بازنشسته) كه با استفاده از روش نمونه گیری كه در دسترس است ، این انتخاب صورت گرفته است كه در شهر نظرآباد زندگی می كنند . برای اندازه گیری میزان افسردگی ، افراد مورد مطالعه از آزمون یك استفاده شده است . برای تجزیه و تحلیل از فرمول t استفاده شد ، كه معنی دار بودن تفاوت افسردگی دو گروه مورد بررسی قرار گیرد .

نتیجه بدست آنده از فرمول t ، فرضیه تحقیق را تایید كرد و نتیجه گرفته شد ، كه میزان افسردگی در مردان بازنشسته ، به علت بیكاری بیشتر از افراد شاغل است .

مقدمه :

پیری روز به روز مسئله بزرگی در كشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته

می شود . بخصوص افراد پیرو طرز زندگی آنان اكثراً مسائل روانی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی پیش می آوردند .

دوران پیری از نظر بهداشت روانی بسیار حائز اهمیت است و از نظر پیشگیری باید بخاطر داشت كه معمول ترین بیماری های روانی در افراد پیر عبارتند از : پسیكوزهای پیری ، اختلالات روانی ناشی از اختلالات عروقی ، كمبود اكسیژن و از بین رفتن فعالیت های عادی در مغز كه با كم شدن روابط اجتماعی ، از دست دادن مسئولیت ، تربیت دختران و پسران ، ازدواج وجدان شدن آنها ، بازنشسته شدن و از دست دادن نزدیكان و اطرافیان توأم می گردد .

همچنین بروز بعضی از اختلالات روانی ، رفتاری ، شخصیتی ، حافظه و عدم قدرت زندگی به تنهایی ، احتیاج به حمایت دیگران و نظایر آن باعث شده است كه پیران را جزء بیماران روانی قلمداد و آنان را در بیمارستان روانی بستری نمایند .

با وجودی كه به عقیده بعضی ، مشكلات افراد مسن در نتیجه از بین رفتن اعمال طبیعی و عادی نسج و مغز است . ولی از دست دادن اعتماد به نفس ، ارتباط اجتماعی، مشكلات شغلی و حتی افراد خانواده یا فامیل مهمترین عامل هستند . شخص مسن اكثراً متوجه درون خود می شود و افسرده می گردد ، و دچار هذیان درباره كار دستگاههای گوارش می گردد .

احساس تنهایی می كند ، علاقه و خبرگی خود را كم كم از دست می دهد و در یك دایره معیوب قرار می گیرد ، كه همان عوارض پیری است . خودكشی در پیران اكثراً گول زننده و با روشهای خطرناك انجام می گیرد . در 80 درصد موارد ، بعلت افسردگی و در بقیه موارد بعلت ابتلاء به بیماری های غیر قابل علاج ، مسئله اقتصادی، تنهایی و غیره می باشد .

انسان در هر مقطع زمانی تابع گذشته ، حال ، و آینده است و تحت تاثیر متغیرهای دورنی و دنیای خارجی خود قرار دارد . بطوری كه پژوهش های متعدد اخیر، در مورد بیماری های شایع افسردگی نشان داده شده است ، كه ارتباط و پیوستگی نزدیكی بین وقوع بیماری روانی و استرس های زندگی وجود داشته و

متخصصان بالینی از دیرباز به رابطه مشكلات و حوادث یا ابتلاء به بیماری افسردگی پی برده اند .

پیشگیری از بروز این عارضه ، كه تمام فعالیت های روزمره و افكار و اعمال فرد رابه مخاطره انداخته و مقدار قابل ملاحظه ای از نیروهای انسانی برای مدتی نامعلوم از كارایی باز می دارد ، مستلزم درك و شناخت صحیح ، از مسئله مورد نظر و آگاهی از علل و عوامل مورد نظر و آگاهی از علل و عوامل ایجاد كننده آن می باشد در این تحقیق سعی شده ، شمه ای از مطالب مربوط به این بیماری ، مطرح و سپس به وجود یا عدم وجود رابطه افسردگی در شاغلین و بازنشستگان پرداخته شود .

فهرست مطالب

چکیده تحقیق

میزان افسردگی

فرضیه تحقیق

مقدمه

پیشگیری

موضوع تحقیق

اهمیت تحقیق

فرضیه تحقیق

اصطلاحات و واژه ها

مقدمه ای بر شناخت افسردگی

مرورری بر تاریخچه افسردگی

تاریخچه افسردگی در ایران

افسردگی

دیدگاه های درمان افسردگی

الگوی زیستی افسردگی

عوامل ژنتیکی و افسردگی

اساس نور و شیمیایی افسردگی

فرضیه نوراپی نفرین و کاته کولامین

فرضیه فلوکستین (پروزاک)و ایندول آمین

نظریه روان پویشی افسردگی

شخصیت فرد افسرده

درمان روان پویشی افسردگی

نظریه های رفتاری در مورد افسردگی

درمان مبتنی بر نظریه های رفتاری

نظریه شناختی در مورد افسردگی

درمان شناختی بک

اساسی ترین پیشداوریهای شناختی درمورد افراد افسرده

مکانیسم های دفعای سالمندان

طبقه بندی افسردگی

افسردگی پیری

علائم افسردگی

نشانه های کسالت روحی

عزلت جویی و کناره گیری

منفی گرایی

نشانه های کاهش احساس حیاتی

چاره یابی برای بیماری افسردگی‌

تقویت کننده روحی

درمان الکتریکی

لکوتومی

بستری کردن در بیمارستان

معایب بستری کردن

روش روان شناختی

مشاوره

روان درمانی

پیشینه تحقیق

جامعه مورد تحقیق

نمونه مورد تحقیق

ابزار تحقیق و نمونه برداری

روش گردآوری داده ها

روش آماری و تحلیل داده ها

تصحیح و نمره گذاری

اعتبار و روایی تست بک

تفسیر آزمون افسردگی بک بازنشستگان(جدول(

تفسیر آزمون افسردگی بک شاغلان(جدول(

محدودیت ها

پیشنهادات

منابع

👇محصولات تصادفی👇

پروژه کامل در مورد چرخ دنده نقشه و پلان کامل پایگاه اورژانس تایید شده سازمان نظام مهندسی کشور آموزش تعمیرات پکیج1 نقشه های اتوکدی هنرستان12 کلاسه 2 طبقه ای-نمونه دوم فایل پاورپوینت تاریخ مصر باستان